Overview
Specification
LB035Q02-TD03

LB035Q02-TD03 Basic Information
| Panel Model | LB035Q02-TD03 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LB035Q02-TD03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Vibration Resistance | 2.0G (19.6 m/s²) |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
LB035Q02-TD03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | 41g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 72.48×55.26 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.9×63.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.25±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LB035Q02-TD03 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M () |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.20/1.40 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LB035Q02-TD03 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LB035Q02-TD03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 400mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LB035Q02-TD03 Signal Interface
| Signal Category | Parallel/Serial |
|---|---|
| Signal Class | Digital RGB (8/18/24-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/13/-9V (Typ.)(VCI/VGH/VGL) |
| Panel Power Consumption | 90/100mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
