Overview
Specification
LH260Q30-TH01

LH260Q30-TH01 Basic Information
| Panel Model | LH260Q30-TH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.6 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH260Q30-TH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH260Q30-TH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.055×0.165 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.165×0.165 mm (H×V) |
| Weight | 5.0g (Typ.) |
| Surface | Without Polarizer |
| Outline Dimension | 44.08×61.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.8±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH260Q30-TH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/35/15 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LH260Q30-TH01 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | Suggest S6D0154 |
LH260Q30-TH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Lamp Driver Board | No |
