Overview
Specification
LTM026DB1

LTM026DB1 Basic Information
| Panel Model | LTM026DB1 |
|---|---|
| Panel Brand | Toshiba Matsushita |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.6 inch, 240×320 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM026DB1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LTM026DB1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 153 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.055×0.165 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.165×0.165 mm (H×V) |
| Weight | 7.5g (Typ.) |
| Active Area | 39.6×52.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 45.2×62.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
LTM026DB1 Optical Features
| Display Mode | VMW, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 290 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K () |
| Response Time | 50/50 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LTM026DB1 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 204mW (Typ.) |
|---|
LTM026DB1 Backlight System
| Lamp Type | WLED |
|---|---|
| Lamp Amount | 4 pcs |
LTM026DB1 Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 1.8V,2.8V |
|---|---|
| Panel Power Consumption | 14.0mW (Typ.) |
