Overview
Specification
LTV280QV-F02

LTV280QV-F02 Basic Information
| Panel Model | LTV280QV-F02 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.8 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTV280QV-F02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LTV280QV-F02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 144 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.064×0.143 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.192×0.143 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 61.44×34.32 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 68.41×45.23 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.77±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTV280QV-F02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/45/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LTV280QV-F02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTV280QV-F02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 15/20mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LTV280QV-F02 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
