Overview
Specification
CMD500TT10-C1
CMD500TT10-C1 Basic Information
| Panel Model | CMD500TT10-C1 |
|---|---|
| Panel Brand | CASIO |
| Descrition | CSTN-LCD ,3.2 inch, 320×240 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| CMD500TT10-C1 Price | Request Price & Lead Time |
CMD500TT10-C1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 126 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0675×0.201 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.201×0.201 mm (H×V) |
| Active Area | 64.29×48.21 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 79.65×66.83 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CMD500TT10-C1 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black |
|---|---|
| Contrast Ratio | 40 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Sunlight Readable | N |
CMD500TT10-C1 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 450mW |
|---|
CMD500TT10-C1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CMD500TT10-C1 Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
|---|
