Overview
Specification
LH240Q33-TH01

LH240Q33-TH01 Basic Information
| Panel Model | LH240Q33-TH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH240Q33-TH01 Price | Request Price & Lead Time |
LH240Q33-TH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 40.52×57.46 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.6±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
LH240Q33-TH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Sunlight Readable | N |
LH240Q33-TH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
