Overview
Specification
A030DN01 VC

A030DN01 VC Basic Information
| Panel Model | A030DN01 VC |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| A030DN01 VC Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | A030DN01 V.C |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | 0 ~ 70 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC, right side, 23.9 mm length |
A030DN01 VC Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 135 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0625×0.1875 mm (H×V) |
| Weight | 19g |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 60×45 mm (H×V) |
| Bezel Area | 62.4×47.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 70.2×51.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.2±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
A030DN01 VC Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 10/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.350 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
A030DN01 VC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
A030DN01 VC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 9.9/11.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/22mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
A030DN01 VC Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601/656 |
| Input Voltage for Panel | 3.3/15/-10V (Typ.)(VDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 8.2mA (Typ.)(IDD) |
| Interface Type | FPC |
