Overview
Specification
LP133WX2-TLA2

LP133WX2-TLA2 Basic Information
| Panel Model | LP133WX2-TLA2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP133WX2-TLA2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP133WX2 (TL)(A2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP133WX2-TLA2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0745×0.2235 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2235×0.2235 mm (H×V) |
| Weight | 245g (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%) |
| Active Area | 286.08×178.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 289.28×182.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 304×202.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.5 (Max.) mm |
| Shape Style | Flat (PCBA Flat, Depth 3.4~4.0mm) |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on left, right brackets |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP133WX2-TLA2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/55/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.40/1.60 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP133WX2-TLA2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 4.2W (Typ.) |
LP133WX2-TLA2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 9S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 7.0/20.0V (Min./Max.) |
LP133WX2-TLA2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 273mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 0.9W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20347-140E-12, Pitch:0.4 mm, Pin:40 pins |
